Znečisťovanie vody - správne odpovede

1. Napíš aké látky nepatria do kanalizácie? Vieš prečo v hlavnom meste Bangladéšu zakázali rozdávať igelitové tašky zdarma v obchodoch?
Do kanalizácie nepatria: kyseliny, rozpúšťadlá, staré farby, domáca a záhradná chémia, lepidlá, benzín a iné ropné látky, zvyšky potravín, hygienické potreby, lieky, predmety ktoré môžu upchať kanalizáciu.
Z domácností je do verejnej kanalizácie možné vypúšťať výlučne len splaškové vody zo sociálnych zariadení a drezov. Rozhodne by sa obyvatelia nemali zbavovať komunálneho odpadu z domácnosti tak, že ho splachujú cez WC do kanalizácie. Zvlášť by nemali splachovať potraviny. Chovajú si tým vo svojich kanalizačných prípojkách hlodavcov (potkany), ktoré sa potom zdržujú v blízkosti domov.
Do verejnej kanalizácie sa takisto nesmú vypúšťať odpadové vody, ktoré by mohli obsahovať látky ohrozujúce zdravie a bezpečnosť prevádzky stokovej siete a ani látky spôsobujúce nadmerný zápach alebo možnosť vzniku infekcie, rádioaktivity, umelé hnojivá, ropné materiály a tuky, ďalej predmety z dreva, drôty, plechy, stavebný odpad, plastové a gumové produkty, textilné produkty (napr. dámske pančuchy) a iné tkaniny, lieky, odpady zo záhrad, hygienické potreby (napr. dámske hygienické potreby), zvieracie fekálie, cigaretové ohorky a pod.
V Bangladéši sú igelitové tašky zakázané už viac ako 20 rok, od kedy upchali kanalizáciu a prispeli k masívnym záplavám.

2. Ktoré činnosti prispievajú k znečisťovaniu podzemných vôd?
Najčastejšou príčinou znečistenia podzemných vôd sú priesaky z pôdy, vypúšťanie odpadových vôd z priemyslu, infiltrácia znečistených zrážkových a povrchových vôd alebo havárie nádrží s nebezpečnými kvapalinami.
Zdroje znečistenia :
• z priemyselnej výroby (ropa a ropné produkty, detergenty, rozličné organické a anorganické látky, ako ortuť, olovo, arzén, síra, meď, zinok, hliník, chróm, cín, mangán, rádioaktívne látky)
• z poľnohospodárskej výroby (pesticídy, priemyselné hnojivá, odpadové vody)
• zo sídiel (tuhý a kvapalný odpad)
• z dopravy (exhaláty, ropné produkty)
• turizmus

3. Viete kam s odpadom? Kde patria?
Nepoužité lieky – vrátiť do lekárne
Batérie – zberné dvory alebo zberné nádoby v elektro predajni
Riedidlá, chemikálie- zberné dvory
Oleje z domácností – použitý rastlinný olej treba zbierať do PET fľaše, ktorú následne odovzdáme obsluhe na vybraných čerpacích staniciach alebo na zbernom dvore miest a obcí
Motorové oleje- zberné dvory
Zvyšky jedál – do odpadových nádob na bio odpad alebo na kompostoviská

Viac infomácií o zberných dvoroch vo Vašom meste nájdete aj na www.ekomapa.sk.