Voda nás spája - správne odpovede

1. Napíš cez ktoré krajiny preteká Dunaj.

Dunaj je druhá najdlhšia európska rieka a najdlhšia rieka v Európskej únii. Vzniká sútokom Brege a Brigachu v Čiernom lese (Nemecko), preteká južným Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Srbskom, potom tvorí po mnoho desiatok kilometrov rumunsko-bulharskú hranicu a ústí deltou do Čierneho mora na hraniciach medzi Rumunskom a Ukrajinou.

2. Prečo je dôležitá cezhraničná spolupráca pri ochrane vodných tokov.

Voda nepozná hranice a tak je cezhraničná spolupráca pri ochrane vody a vodných zdrojov nevyhnutná. Či už pri havarijnom znečistení, ochrane vodných zdrojov alebo pri ochrane pred povodňami. Ak vznikne akýkoľvek problém, ovplyvní všetky krajiny, ktorými vodný tok preteká.
Cezhraničný dopad znamená akýkoľvek významný negatívny účinok na životné prostredie, ktorý je výsledkom zmeny v podmienkach hraničných vôd, spôsobený ľudskou činnosťou, fyzickým pôvodom. Takéto dopady na životné prostredie zahŕňajú účinky na ľudské zdravie a bezpečnosť, flóru, faunu, pôdu, vzduch, vodu, podnebie, krajinu a historické pamiatky.
Cieľom cezhraničnej spolupráce je:
- zabrániť, kontrolovať a redukovať znečistenie vôd, ktoré
majú alebo by mohli mať vplyv presahujúci hranice,
- zabezpečiť, aby sa hraničné vody využívali s orientáciou
na ekológiu a racionálne vodné hospodárstvo, ochranu vodných
zdrojov a životného hospodárstva,
- zabezpečiť, aby sa hraničné vody využívali racionálnym a
rovnomerným spôsobom, s osobitným zreteľom na ich hraničný
charakter, v prípade takých činností, ktoré spôsobujú,
alebo by mohli spôsobiť vplyv presahujúci hranice,
- zabezpečiť ochranu, a kde je to potrebné, obnovenie
ekosystémov.

3. Koľko ľudí vo svete trpí nedostatkom nezávadnej pitnej vody?

1 z 8 ľudí. Znie to neuveriteľne, ale každý 8 človek na našej planéte, čo je celkovo takmer 900 miliónov ľudí, trpí nedostatkom čistej, nezávadnej vody. Podľa údajov WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) len v Afrike 36 % obyvateľov nemá prístup k bezpečnému zdroju pitnej vody a až 40 % ľudí nemá zabezpečené základné hygienické štandardy.
Až 46 % ľudí nemá svoj domov napojený na verejný vodovod. Spoliehajú sa tak na studne, zásobovacie cisterny s vodou, jazerá a dokonca aj znečistené rieky.