Vyrátajte si správnu dávku tekutín na deň

Pre správne fungovanie nášho tela musíme veľa piť. Muž potrebuje viac tekutín ako žena a záleží takisto na hmotnosti.Platí všeobecné pravidlo, podľa  ktorého majú ženy denne prijať približne 2,7 l čistej tekutiny z nápojov a potravín, zatiaľ čo u mužov by to malo byť asi 3,6 l denne. U detí vo veku 1 až 3 roky sa za minimálne množstvo pokladá 1,3 l čistej tekutiny z nápojov a potravín, u 4- až 8-ročných detí je to o niečo viac, 1,7 l denne.

Svoju dávku si môžete vypočítať presne na mieru, keď vynásobíte svoju hmotnosť v kilogramoch s číslom 40. To znamená, že na každý kilogram telesnej hmotnosti musíte vypiť 40 ml tekutiny. Príklad: ak vážite 70 kilogramov, mali by ste denne prijať 40 x 70 rovná sa 2 800 mililitrov tekutín, teda 2,8 litra.

Deti rovnako ako starší ľudia trpia nedostatkom tekutín oveľa viac. Pričom platí, že čím menšie sú deti, tým viac tekutín na kilogram hmotnosti potrebujú prijať. 7- až 10-ročné deti: 60 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti ,10- až 13-ročné deti: 50 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti a 14-ročné a staršie deti: tak ako dospelí, teda 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti.

Ide o minimálne množstvá tekutín vrátane vody, čaju, nealkoholických nápojov, mlieka či štiav, ako aj tekutín z potravín s vysokým obsahom vody ako napríklad polievky, ovocie a zelenina. V horúčavách musíte sa odporúča  vypiť ešte viac.

 

Zdroj internet www.pluska.sk